News

Turkey, Building Material exports running in the top three in the world

İMSAD tarafından düzenlenen II. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde ‘Küresel Rekabet ve İhracat’ konusu tüm yönleriyle masaya yatırıldı.

İMSAD Başkanı Orhan Turan, zirvede inşaat malzemesi ihracatındaki yeni hedeflerini 2023 yılında 100 milyar dolarla dünyada en fazla inşaat malzemesi ihracatı gerçekleştiren ilk üç ülke arasına girmek olarak açıkladı. Turan, “İnşaat dünyasına artık bir Türk ekolü geliyor. Bu ekolle birlikte Türk İnşaat sektörü önümüzdeki dönemde adından daha fazla söz ettirecek” dedi.

İnşaat sanayisinde ortak vizyon oluşturmak amacıyla sanayicileri, sektör derneklerini ve paydaş kurumları aynı platformda buluşturan İMSAD tarafından düzenlenen II. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi, İstanbul Four Seasons Otel Bosphorus Atik Paşa Salonu’nda yerli ve yabancı birçok üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirildi. Zirvede ‘İnşaat Sanayinin Küresel Rekabet Gücü’, ‘İnşaat Sanayinde Dış Pazarlar ve İhracat’, ‘Sürdürülebilir Gelecek için İnşaat Malzemesi’ ve ‘Rekabet edebilirlik için İnovasyon’ başlıklı oturumlar düzenlendi.

İMSAD Başkanı Orhan Turan açılış konuşmasında, 2007 yılından bu yana 8 çeyrektir küçülme yaşayan inşaat sektörünün 2010’un ikinci çeyreğinde yüzde 15,1 büyümeye ulaşmasının umut verici olduğunu söyledi. Turan, inşaat sektörünün Türk ekonomisine katkısının yüzde 7-8’e yükseleceğini öngördüklerini belirtti.